Postupy pri overovaní pravosti slnečných okuliarov Oakley

Pri zbežnej obhliadke okuliarov môžete urobiť niekoľko základných kontrolných krokov na to, aby ste zistili, či sú originál, alebo len viac,či menej vydarená napodobenina. Prvým vodítkom by malo byť pre vás označenie “Made in USA” na vnútorných ramenách rámov. Písmená môžu byť gravírované, alebo natreté. Závisí to od štýlu rámov. Originál Oakley slnečné okuliare sa vyrábajú výlučnč v USA, nikdy nie v Číne, alebo na Taiwane.

Na to, aby ste si pravosť okuliarov overili na 100%, musíte urobiť niekoľko dôležitých krokov.

  1. Navštívte stránku Oakley.com a porovnajte farbu vašich okuliarov s tými ktoré sú zobrazené na stránkach spoločnosti. Pre originály Oakley sú charakteristické neutrálne kovové tóny, ktoré sa nedajú zameniť za farby rámov ich napodobenín. Tie sú o odtieň svetlejšie,čo je výsledok náteru naneseného na plast. To znamená, že rámy originálu sú kovové, zatiaľ čo rámy ich napodobenín sú plastové, s náterom imitujúcim kov.
  2. Na ráme originálu musí byť vždy logo Oakley. Veznite si gumu a potrite ňou logo. Ak sa začne strácať, je to nezvratný dôkaz, že sa jedná o falzifikát. To sa s odstupom času stane aj na originálnyh rámoch, ale nie tak rýchlo, ako po zámernom stieraní.
  3. Ďalším krokom je kontrola váhy rámu, z ktorej môžeme vydedukovať kvalitu. Značkové rámy sú vyrobené z odolných kovov prvotriednej kvality. Preto ich gramáž je citeľne vyššia ako gramáž napodobeniny, vyrobenej z lacného kovu, alebo plastu.
  4. Posledná možnosť, ako si overiť pravosť výrobku, je nájsť logo firmy na spodnej časti rámov slnečných okuliarov. Logo má tvar “O”. Ak sa časom farebný odtieň na origináli zmení, zvýrazní sa logo, ktoré sa nedá zoškrabať. Ak sa vám to podarí, je to neklamný znak toho, že okuliare sú falzifikát, u ktorého napodobenina loga bola vytvorená technikou sieťotlače.
  5. Môžeme teda skonštatovať, že najjednoduchší spôsob, ako si overiť či okuliare sú skutočne originálom značky Oakley, je kontrola hmotnosti rámov. Originály vyrobené z kvalitných kovov a zliatin majú citeľne vyššiu hmotnosť ako rámy, vyrobené z plastov, alebo lacnéhokovu. Najčastejšie to býva hlitie samozrejme vážia oveľa menej.
Slnečné okulaire Oakley
Ukažka originálnych športových slnečných okuliarov Oakley

Najdokonalejšie imitácie rámov Oakley sú kovové rámy “Letter Frame” série IE A Frame, alebo O rámy. Dôvodom toho je, že logo Oakley je vyryté na spojovacom mostíku a nie sú tam žiadne nity, ktoré by ste si mohli prezrieť. Jedná sa o najlepšie vyzerajúce falzifikáty a preto sa aj najťažšie odhaľujú. Existuje len jeden rozdiel, na základe ktorého možno určiť, čisa jedná o originál, alebo falzifikát. Originál Oakley logo vzniklo rytím do rámov, zatiaľ čo logo falošných rámov vyzerá ako by bolo do rámu vyrazené alebo vytlačené. Tento rozdiel však s istotou dokážu identifikovať len skutočne skúsení odborníci s vycvičeným okom.

Dosť ťažké je na prvý pohľad odhaliť aj imitácie X-Metal Line (Romeos, Juliets, Pennys). X-Metal nemajú nikdy logo na premostení. Ak ho tam nájdete, určite sa jedná o falzifikát slnečných okuliarov Oakley. Ďalej treba skontrolovať, kde sa na rámoch nachádzajú skrutky, alebo nity. Všetky Oakley okuliare typu X-Metal, majú nity, ktoré držia rám, na jeho spodnej časti a na premostení. Ak nenájdete žiadne skrutky ani nity, môžete si byť viac ako istý, že nemáte v ruke originálny výrobok. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o typy Romeos a Juliets, ktoré sú skutočne veľmi dobré kópie vyrobené z plastu, nenachádzajú sa však na nich žiadne skrutky, ani nity. Okrem toho treba vedieť, že originál Oakleys tohto štýlu sa vyrábajú výlučne v prirodzených kovových farbách. Do kovov, používaných na výrobu originálnych rámov na slnečné okuliare Oakley typu X-Metal sa nikdy nepridávajú žiadne farbivá, ani sa nikdy nemaľujú, takže ich nikdy nenájdete v nekovových farbách (napr. modrá, červená, zelená), ale výlučne len v striebornej, alebo dymovej farbe. Niekedy môžete natrafiť aj na veľmi škaredé a nevydarené kópie kovových rámov Oakley. Sú nielen nevkusné, ale aj veľmi lacné a na prvý pohľad je vidieť, že sú to falzifikáty, navyše veľmi nevydarené. Majú vzhľad, ako by boli vyrobené z plechu. Miesto skrutiek a nitov majú zvary, preto vyzerajú ako zlepené.

Môže sa však stať, že aj niektoré falzifikáty môžu mať pripevnené sklá k rámu pomocou skrutiek. Jedná sa o niektoré typy, ako napr. tzv. pilotky, ktorých výroba má dlhoročnú tradíciu a tak prešli aj dlhým vývojom.

Uvedomte si, že na originálnych Oakley slnečných okuliaroch nie sú prípustné žiadne nálepky! Týka sa to tak rámov, ako šošoviek. Ak sa jedná o dioptrické okuliare Oakley na predpis od očného lekára, rámy musia byť vyrobené bezpodmienečne v továrni firmy Oakley, ktorá vám ich doručí v originál balení so záručným listom. Len tak si môžete byť 100%-ne istý, že máte skutočný originál a je vylúčené, aby sa jednalo o podvod.

Aby nosenie Oakley slnečných okuliarov bolo pohodlné, ich premostenie, ako aj časť bočných ramien, ktoré držia okuliare za ušami, sú opatrené gumový podložkami. Jednak zabraňujú tomu, aby sa okuliare šmýkali a tiež aby tlačili. S takýmto opatrením sa u napodobenín určite nestretnete.

Ak ste si kúpili okuliare on-line a prídu vám v originál Oakley puzdre, to ešte nemusí znamenať, že v ňomj nájdete aj originálny výrobok. Tieto originál puzdrá môže obchod bez väčších problémov získať prostredníctvom cheep. If. Značkové tašky obchod môže získať nákupom doplnkového tovaru u firmy Oakley / napr. čistiace prostriedky na okuliare /, ktorá ich samozrejme v rámci reklamy, dodá aj s originál taškami. Väčšina predajcov, predávajúcich falzifikáty okuliarov, predáva aj falzifikáty puzdier na okuliare a tašiek. Tie však rozpoznáte hneď a to podľa použitých materiálov, z ktorých sú vyrobené.

Doteraz sme sa venovali výlučne rámom a spôsobom, ako rozpoznať originál od falzifikátu. Keďže sa jedná o slnečné okuliare, je len samozrejmé, že firma Oakley sa venuje aj výrobe šošoviek, ktoré spĺňajú všetky požiadavky kladené na slnečné okuliare tak z hľadiska zdravotného, ako aj vizuálneho.

Rozpoznanie spôsobu a techniky, ktorá bola použitá na osadenie šošoviek do rámu, je ďalšou pomôckou na určenie pravosti slnečných okuliarov Oakley. To je však pomerne náročné a vyžaduje si to skutočne dobré vedomosti o vlastnostiach originálnych výrobkov a navyše aj bohaté skúsenosti v tomto odbore.

Ak však musíte nosiť okuliare so šošovkami RX, máme pre vás potešujúcu správu. Tieto šošovky nie sú voľnopredajné a vyrábajú sa len na lekársky predpis. To znamená, že výbrus RX šošoviek sa môže zrealizovať len u originálneho výrobcu.

Originál Oakley slnečné okuliare vám doručia so záručným listom, ktorý bude obsahovať sériové číslo identické so sériovým číslom vyleptaným na pravom ramene rámu. Materiál, z ktorého je záručný list, je pomerne ťažký. Jedná sa totiž o plast. Okrem sériového čísla nájdete na ňom aj ďalšie informácie. Dátum výroby okuliarov, typ rámov (názov typu), podrobné informácie o záručných podmienkach a dĺžke záruky (Oakley poskytuje 5-ročnú záruku) a v neposlednom rade tam nájdete aj kontaktné telefónne číslo Oakley. Toto všetko zásielka od predajcu faltifikátov neobsahuje.

Ako si overiť pravosť slnečných okuliarov Oakley

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *