Rozhodovanie, či sa podrobiť laserovej očnej chirurgii predpokladá, mať aspoň základné vedomosti o tomto zákroku.

Rozhodnúť sa, či podstúpiť laserový očný chirurgický zákrok, je pravdepodobne jednou z najväčších emočných dilem, ktoré musíte riešiť. Ak ste sa však definitívne rozhodli v prospech takéhoto zákroku, treba aby ste vedeli, že po operácii je potrebné zaobstarať si kvalitné slnečné okuliare. Sú prvým predpokladom potrebným pre ďalšiu starostlivosť o oči.

Keď bolo používanie laserových operácií úplne v začiatkoch, šírili sa medzi ľuďmi dosť odstrašujúce informácie. Preto mnohí veľmi váhali rozhodnúť sa a podstúpiť laserový zákrok. Najčastejšie sa obávali toho, že metóda nie je dostatočne overená a môžu prísť definitívne o zrak a nebudú vidieť ani za pomoci okuliarv, alebo kontaktných šošoviek. Postupne však čoraz väčší počet pacientov získavalo informácie a tým aj dôveru v laserové operácie.

Potrebujete slnečné okuliare po laserovom chirurgickom zákroku?

Jednoznačná odpoveď znie, ÁNO. Používanie slnečných okuliarov po laserovej operácii je absolútne nevyhnutné. Je však dôležité uvedomiť si, že to musia byť slnečné okuliare so špeciálnymi vlastnosťami. Ďalej je potrebné akceptovať, že budete vystavený istému nepohodliu. Ochranné slnečné okuliare budete musieť nosiť minimálne mesiac po zákroku, a to minimálne po dobu jedného mesiaca počas celého dňa. Oči sú po refrakčnom chirurgickom zákroku mimoriadne citlivé a krehké. Aby ste neznehodnotili výsledky operácie, používanie vhodných slnečných okuliarov po celý, lekármi doporučený čas, je zásadnou podmienkou toho, aby výsledok operačného zákroku v plnej miere naplnil vaše očakávania. Slnečné okuliare po operácii LASIK, sú absolútne nevyhnutné, a mali by ste sa uistiť, že máte správne slnečné okuliare, ktoré vám pomôžu obnoviť.

Veľké slnečné okuliare

Dôvody, prečo potrebujete slnečné okuliare so špeciálnymi vlastnosťami po laserovej očnej chirurgii

Prvým a najdôležitejším dôvodom nosenia slnečných okuliarov po operácii je 100%- ná ochrana očí pred UVA/UVB žiarením. Samozrejme sa jedná ocelodenné nosenie a to po dobu jedného mesiaca. Po jeho uplynutí si môžete vybrať aj ľahšie slnečné okuliare. Podmienkou však ostáva, aby boli schopné absorbovať 10% škodlivých lúčov. Preto je veľmi dôležité uistiť sa, či túto podmienku skutočne spĺňajú.

Zabrániť komplikáciám

Dodržiavanie zásady nosiť po laserovom zákroku slnečné okuliare si vyžaduje aj skutočnosť, že niekedy po ňom dochádza k zahmleniu rohovky. Vo väčšine to spôsobuje práve nedostatočná ochrana očí pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia, predovšetkým UV lúčov, ktoré sú jeho súčasťou. Preto viesť akúkoľvek diskusiu o tom, či nosiť slnečné okuliare po laserovom zákroku je nevyhnutné, nemá žiadne relevantné opodstatnenie.

Samozrejme sa to týka všetkých ročných období. Domnievať sa, že na jeseň, alebo v zime, keď je podstatne nižší počet slnečných dní, nie je nutné nosiť slnečné okuliare každý deň (najmä keď je zamračené), je veľký omyl. Mimoriadne agresívne UV lúče majú shopnosť prenikať aj cez hrubú vrstvu oblakov.
Kúpanie a solária

Ak sa máte v úmysle kúpať aj po operácii, muíte svoje oči chrániť nielen pred vodou, ale aj pred vplyvom svetelných lúčov aj v prípade, že budete v krytom bazéne. Aj tie sú osvetlené pomerne silným svetlom. Ak je leto a vy dáte prednosť vode vo vonkajšom prostredí. musíte si zaobstarať plavecké okuliare s polarizovanými šošovkami, ktoré majú shopnosť pohlcovať nielen svetelné lúče dopadajúce zhora, ale aj odrazené lúče od vodnej plochy. Tie majú ešte vyššiu intenzitu. Naviac môžete mať absolútnu istotu, že takéto okuliare poskytnú vašim očiam 100%-nú ochranu.

Čo sa týka návštevy solárií, prvý rok po laserovej operácii sa musíte ich návštevy vzdať úplne. UV lúče žiarenia zo solária sú totiž niekoľkonásobne intenzívnejšie, ako zo slnka. Vďalšom období by ste mali návštevy solária obmedzovať. Nie každé okuliare sedia tak dokonale na tvári, aby zabránili prenikaniu svetelných lúčov zo strán. Ak si však po roku už neviete solárium odpustiť, zaobstarajte si také slnečné okuliare, ktoré budú chrániť vaše oči nielen cez šošovky, ale zabránia prenikaniu svetelných lúčov na vaše oči mimo nich. Existujú značky, ktoré sa venujú špeciálne tejto problematike. Okrem toho sa uistite, či používate slnečné okuliare určené špeciálne do solárií.

Správny typ slnečných okuliarov

Výrobcovia dodávajú na trh slnečné okuliare rôznych tvarov, štýlov a farieb. Dokonca môžu obsahovať aj dioptrické šošovky. Prvoradým poslaním slnečných okuliarov je však ochrana zraku pred UV žiarením, vysokou intenzitou svetelných lúčov a modrým svetlom. Najideálnejšie je, ak pacient po laserovom zákroku vlastní dvojo okuliarov. Prvý mesiac po zákroku sú vhodné tmavšie okuliare Wraparound, ktorých šošovky zabezpečujú 100%-nú ochranu pred lúčmi, ktoré dopadajú priamo na okuliare. Sú však tvarované tak, aby bránili prenikaniu lúčov zo všetkých strán, čo je prvé týždne po operácii mimoriadne dôležité.

Po uplynutí tejto doby, vaše oči by už mali zaznamenať prvé pokroky a ich stav by sa mal pomerne rýchlo zlepšovať. Preto môžete začať používať okuliare s ľahšou šošovkuou. Tá vám však musí poskytovať rovnaký stupeň ochrany, ako predchádzajúce okuliare.
Štýl a komfort

Štýl je dôležitou otázkou pri výbere slnečných okuliarov aj po laserovej operácii. Ak nie ste s okuliarmi spokojní preto, lebo sa vám nepáči ich dizajn, bude vás to zvádzať k tomu, aby ste ich často odkladali. Jedinou radou, ako tomu predísť je, aby ste si kúpili také slnečné okuliare, ktoré budú spĺňať nielen zdravotné hľadisko, budú poskytovať pohodlné nosenie, ale budú mať aj štýlový vzhľad zodpovedajúci posledným módnym trendom. Doprajte si pôžitok z jasného videnia, ktoré ruka v ruke kráča s vašim dokonalým vzhľadom.

Čoraz častejšie využívanie laseru na odstraňovanie očných porúch, prináša vyššiu dôveru a spokojnosť pacientov. Prieskumy uvádzajú vysokú mieru ich kladných referencií. Účelom tohto článku bolo poskytnúť vám niekoľko rád a informácií, týkajúcich sa laserových operácií a tak sa zbaviť zbytočných a neopodstatnených obá. Na záve ešte jedna povzbudzujúca správa: Laserová operácia očí je absolútne bezbolestná!

Slnečné okuliare po laserovej operácii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *